Inwoners Guardamar del Segura

Guardamar del Segura in cijfers
Inwoners: 18.564
Peildatum: 1 januari 2025
Groei sinds 2016: 20,7%
Oppervlakte gemeente: 35,58 km²
Bevolkingsdichtheid: circa 522 inwoners per km²
Laatst gecontroleerd: 15 oktober 2026

Guardamar del Segura telt officieel 18.564 inwoners en behoort daarmee tot de middelgrote gemeenten aan de zuidelijke Costa Blanca. Achter dat inwonertal gaat een opvallende ontwikkeling schuil. De bevolking groeide sterk vanaf de jaren negentig, bereikte rond 2012 een eerste hoogtepunt, kromp daarna enkele jaren en neemt sinds 2018 opnieuw duidelijk toe. Guardamar heeft bovendien een sterk internationaal karakter. Op deze pagina lees je hoe het aantal inwoners van Guardamar del Segura zich sinds 1975 heeft ontwikkeld, hoe de bevolking is samengesteld en welke rol buitenlandse inwoners en migratie spelen.

Grafiek met de ontwikkeling van het aantal inwoners van Guardamar del Segura sinds 1975Ontwikkeling aantal inwoners

Wie alleen naar het huidige Guardamar del Segura kijkt, zou gemakkelijk vergeten hoe sterk de gemeente in een halve eeuw is veranderd. Rond 1975 telde Guardamar ongeveer 5.050 inwoners. Bij de volkstelling van 1981 waren dat er 5.709 en in 1986 werd een bevolking van 6.279 geregistreerd. In 1991 kwam Guardamar uit op 6.899 inwoners, waarna de groei duidelijk versnelde. In 1996 waren er al 8.227 inwoners en in 2000 stond de teller op 9.326. Daarna volgde een periode waarin de bevolking in betrekkelijk korte tijd sterk toenam. Guardamar passeerde in 2002 de grens van 10.000 inwoners, telde in 2005 al 13.122 inwoners en kwam in 2010 uit op 16.423. Voor een gemeente die in de jaren zeventig nog maar iets meer dan vijfduizend inwoners had, betekende dit een ingrijpende demografische verandering.

De groei verliep echter niet in één rechte lijn. In 2012 bereikte Guardamar del Segura met 17.138 inwoners een voorlopig hoogtepunt. Daarna draaide de ontwikkeling om. In 2013 waren er 16.957 inwoners en in 2014 zakte het officiële inwonertal fors naar 15.599. De daling hield vervolgens nog enkele jaren aan. In 2015 waren er 15.589 inwoners, in 2016 15.386 en in 2017 werd met 14.716 het laagste niveau van deze periode bereikt. Zulke sprongen in Spaanse bevolkingsreeksen hebben niet uitsluitend met verhuizingen te maken. Ook wijzigingen en correcties in het gemeentelijke bevolkingsregister kunnen zichtbaar worden in de officiële cijfers. Daarom is het niet verstandig om iedere daling rechtstreeks te vertalen naar duizenden mensen die in één jaar daadwerkelijk uit Guardamar zijn vertrokken.

Vanaf 2018 veranderde het beeld opnieuw. Guardamar telde dat jaar 15.058 inwoners, gevolgd door 15.348 in 2019 en 15.849 in 2020. In 2021 waren het er 15.983 en in 2022 16.138. Daarna versnelde de groei aanzienlijk: 17.328 inwoners in 2023, 18.111 in 2024 en uiteindelijk 18.564 op 1 januari 2025. Dat zijn 453 inwoners meer dan een jaar eerder, een stijging van ongeveer 2,5 procent. Vergeleken met 2016 is de bevolking met 3.178 personen toegenomen, oftewel ongeveer 20,7 procent. Ten opzichte van het dieptepunt van 2017 bedraagt de groei zelfs ruim 26 procent. Het officiële cijfer voor 2025 is tevens het hoogste jaarlijkse gemeentelijke inwonertal in de hier onderzochte reeks.

Over de hele periode bekeken is de verandering nog indrukwekkender. Guardamar heeft tegenwoordig ruim drieënhalf keer zoveel officieel geregistreerde inwoners als halverwege de jaren zeventig. Dat past bij de bredere ontwikkeling van het kustgebied ten zuiden van Alicante, waar woningbouw, toerisme, buitenlandse vestiging en de aantrekkingskracht van de Costa Blanca het karakter van verschillende gemeenten sterk hebben veranderd. Voor mensen die overwegen te wonen in Guardamar del Segura is het daarbij goed om te beseffen dat het officiële inwonertal alleen mensen meetelt die volgens de betreffende statistische definitie als inwoner worden geregistreerd. Mensen met een tweede woning die elders ingeschreven blijven staan, komen daar niet automatisch bij. De feitelijke drukte kan vooral in vakantieperioden daarom aanzienlijk groter zijn dan het officiële inwonertal doet vermoeden.

Leeftijdsopbouw van Guardamar

Guardamar del Segura heeft niet alleen meer inwoners gekregen, ook de samenstelling van de bevolking is in de loop van de tijd veranderd. Uit de gemeentefiche van het statistische portaal van de Generalitat Valenciana, gebaseerd op gegevens per 1 januari 2023, blijkt dat Guardamar een relatief vergrijsde bevolking heeft. De zogeheten vergrijzingsindex bedroeg daar 169,2. Dat betekent dat er binnen de gebruikte leeftijdsindeling ongeveer 169 inwoners van 65 jaar en ouder waren voor iedere honderd inwoners jonger dan 16 jaar. Voor de provincie Alicante lag dezelfde indicator op 139,5. Guardamar kende daarmee op dat moment duidelijk meer ouderen in verhouding tot de jongere bevolking dan gemiddeld in de provincie.

Dat beeld is ook terug te zien in de afhankelijkheidsratio. Deze indicator vergelijkt het aantal jongeren en ouderen met de bevolking in de tussenliggende leeftijdsgroep. Voor Guardamar bedroeg deze ratio volgens dezelfde officiële gemeentefiche 61,5 procent, tegenover 55,2 procent voor de provincie Alicante. Vooral de afhankelijkheid van de bevolking ouder dan 64 jaar lag met 38,6 procent relatief hoog. Dat betekent niet dat bijna vier op de tien inwoners ouder dan 64 jaar zijn: de indicator vergelijkt deze groep met de bevolking van 16 tot en met 64 jaar. Het verschil is belangrijk, omdat percentages uit bevolkingsstatistieken gemakkelijk verkeerd kunnen worden gelezen wanneer de gebruikte definitie niet wordt meegenomen.

In het officiële gemeentelijke inwonertal van 2025 is de verhouding tussen mannen en vrouwen vrij evenwichtig. Van de 18.564 inwoners waren er 9.081 man en 9.483 vrouw. Daarmee bestond ongeveer 48,9 procent van de bevolking uit mannen en 51,1 procent uit vrouwen. Het lichte vrouwenoverschot past mede bij een bevolking waarin de oudere leeftijdsgroepen een relatief belangrijke plaats innemen. De precieze leeftijdsverdeling verandert natuurlijk ieder jaar door geboorten, overlijden en vooral verhuizingen, maar de beschikbare indicatoren maken duidelijk dat Guardamar niet alleen een plaats is voor jonge gezinnen of mensen die er vanwege werk komen wonen. Ook gepensioneerden en andere oudere inwoners vormen een zichtbaar onderdeel van de vaste bevolking.

Voor Nederlanders en Belgen die denken aan emigreren naar Alicante of aan permanent wonen in Spanje is dat demografische profiel relevant. Een plaats met relatief veel oudere inwoners kan andere behoeften hebben op het gebied van gezondheidszorg, toegankelijkheid, openbaar vervoer en dienstverlening dan een jonge groeigemeente. Tegelijkertijd is Guardamar geen uitsluitend op pensionado's gerichte kustplaats. De sterke recente bevolkingsgroei en de instroom uit binnen- en buitenland zorgen voor een gemengde bevolking. Wie meer wil weten over het dagelijks leven, voorzieningen en karakter van de plaats vindt aanvullende informatie op onze pagina met informatie over Guardamar del Segura.

Buitenlandse inwoners en nationaliteiten

Een van de opvallendste kenmerken van de bevolking van Guardamar del Segura is het internationale karakter. Volgens de officiële gemeentefiche van de Generalitat Valenciana had per 1 januari 2023 64,2 procent van de bevolking de Spaanse nationaliteit. Ongeveer 12,0 procent had de nationaliteit van een ander land binnen de Europese Unie en nog eens 23,9 procent viel onder overige buitenlandse nationaliteiten. Door afronding komen deze categorieën niet altijd exact op honderd procent uit, maar ze laten wel zien dat op dat moment ruim een derde van de geregistreerde bevolking een niet-Spaanse nationaliteit had. Dat aandeel ligt aanzienlijk hoger dan in veel gemeenten in het binnenland en is kenmerkend voor verschillende plaatsen aan de Costa Blanca.

De samenstelling van die buitenlandse bevolking verandert bovendien. Oudere cijfers laten zien dat Britse inwoners lange tijd een zeer grote groep vormden. In de officiële padróngegevens over 2022 telde Guardamar 5.191 inwoners met een buitenlandse nationaliteit op een totaal van 16.138 inwoners. De grootste buitenlandse groep bestond toen uit 1.214 Britten. Daarna volgden onder andere inwoners met de Russische, Oekraïense, Marokkaanse, Bulgaarse, Roemeense, Duitse, Italiaanse en Franse nationaliteit. De jaren daarna nam vooral het aantal inwoners met de Oekraïense nationaliteit sterk toe.

In de jaarlijkse volkstelling van het INE voor 2025 komt Oekraïne met 1.220 inwoners als grootste afzonderlijke buitenlandse nationaliteit naar voren, gevolgd door het Verenigd Koninkrijk met 1.133 en Rusland met 689. Daarna volgen onder andere Bulgarije met 324, Nederland met 313, Marokko met 309, België en Colombia met ieder 249, Duitsland met 242 en Italië met 236 inwoners. Voor MijnAlicante.nl zijn vooral de Nederlandse en Belgische aantallen interessant: samen gaat het in deze censusreeks om ruim vijfhonderd inwoners met de Nederlandse of Belgische nationaliteit.

Nationaliteit Inwoners in 2025
Oekraïne 1.220
Verenigd Koninkrijk 1.133
Rusland 689
Bulgarije 324
Nederland 313
Marokko 309
België 249
Colombia 249
Duitsland 242
Italië 236

Bij deze cijfers is een belangrijke kanttekening nodig. De nationaliteitsgegevens voor 2025 hierboven komen uit het jaarlijkse bevolkingscensusproduct van het INE. Dat is niet exact dezelfde statistische reeks als het officiële gemeentelijke padróncijfer van 18.564 inwoners dat bovenaan deze pagina staat. De cijfers mogen daarom niet zonder meer tegen dat gemeentetotaal worden afgezet om een exact percentage buitenlandse inwoners voor 2025 te berekenen. De verschillende statistische producten hebben elk hun eigen methode. Voor een betrouwbaar beeld gebruiken we de afzonderlijke nationaliteitscijfers daarom vooral om te laten zien welke bevolkingsgroepen in Guardamar wonen en niet om kunstmatig een percentage te produceren uit datasets die niet volledig gelijk zijn.

Bevolkingsdichtheid en spreiding van de inwoners van Guardamar del SeguraBevolkingsdichtheid en spreiding

Guardamar del Segura is een zelfstandige gemeente met INE-code 03076 en heeft volgens het officiële Registro de Entidades Locales van de Generalitat Valenciana een oppervlakte van 35,58 vierkante kilometer. Wanneer het officiële gemeentelijke inwonertal van 18.564 daarop wordt afgezet, komt de bevolkingsdichtheid uit op ongeveer 522 inwoners per vierkante kilometer. Dat cijfer zegt iets over de gemeente als geheel, maar het betekent uiteraard niet dat de inwoners gelijkmatig over het grondgebied verspreid wonen. De grootste concentratie bevindt zich in de kern Guardamar del Segura, terwijl daarnaast verschillende officieel geregistreerde bevolkingskernen en woongebieden bestaan.

Het Nomenclátor van het INE geeft voor 2025 een gedetailleerder beeld van die spreiding. In deze statistiek telde de gemeente 18.541 inwoners. Daarvan woonden er 14.248 in de officiële kern Guardamar del Segura. El Campo telde 2.323 inwoners, Los Estaños 600, El Moncayo 419, Lomas de Polo-Pinomar 287, Los Secanos 243 en Costa Bella 192. Daarnaast werden 229 inwoners als verspreid wonend, ofwel diseminado, geregistreerd. Deze namen zijn statistische eenheden en vallen niet altijd precies samen met de namen die bewoners, makelaars of vakantiegangers voor urbanisaties en wijken gebruiken.

Bevolkingseenheid Inwoners 2025
Guardamar del Segura 14.248
El Campo 2.323
Los Estaños 600
El Moncayo 419
Lomas de Polo-Pinomar 287
Los Secanos 243
Costa Bella 192
Verspreide bebouwing 229

Dat het Nomenclátor voor 2025 op 18.541 inwoners uitkomt terwijl het officiële gemeentelijke bevolkingscijfer 18.564 bedraagt, is geen reden om een van beide cijfers te corrigeren. Het gaat om verschillende statistische producten van het INE. Het officiële jaarlijkse gemeentelijke cijfer wordt gebruikt wanneer we spreken over het inwonertal van Guardamar del Segura als gemeente. Het Nomenclátor is juist bedoeld om de bevolking over afzonderlijke kernen en lagere geografische eenheden te verdelen. Sinds de methodologische wijzigingen van de laatste jaren kunnen de totalen daardoor licht van elkaar verschillen. Voor de verdeling binnen de gemeente gebruiken we daarom 18.541, terwijl 18.564 het leidende inwonertal bovenaan deze pagina blijft.

Voor wie wil verhuizen naar Guardamar del Segura is deze spreiding minstens zo interessant als het totale inwonertal. Wonen in de compacte kern rond het centrum en de kust is iets anders dan wonen in een verder landinwaarts gelegen woongebied of een urbanisatie. Afstand tot winkels, strand, scholen, openbaar vervoer en andere voorzieningen kan daardoor aanzienlijk verschillen. Ook de sfeer kan per gebied veranderen. De bevolkingsstatistiek laat vooral zien dat Guardamar veel meer is dan alleen de bekende kuststrook en het centrum: een belangrijk deel van de vaste bevolking woont in andere delen van het gemeentelijke grondgebied.

Geboorte, sterfte en migratie

De recente bevolkingsgroei van Guardamar del Segura wordt niet hoofdzakelijk veroorzaakt doordat er meer kinderen worden geboren dan inwoners overlijden. De beschikbare INE-afgeleide cijfers over 2024 laten juist het tegenovergestelde zien. In dat jaar werden 111 geboorten geregistreerd tegenover 202 sterfgevallen. Het natuurlijke bevolkingssaldo kwam daarmee uit op ongeveer 91 inwoners negatief. Dat sluit aan bij de relatief hoge vergrijzingsindicatoren van de gemeente. Zonder verhuizingen van en naar Guardamar zou het inwonertal op basis van alleen geboorte en sterfte dus eerder dalen dan stijgen.

Migratie verandert dat beeld volledig. Voor 2024 wordt een positief migratiesaldo van 565 personen geregistreerd. Daarvan kwam een saldo van 408 voort uit migratie tussen Guardamar en het buitenland. Het saldo met andere delen van Spanje bedroeg nog eens 157 personen. Er kwamen volgens deze statistiek dus aanzienlijk meer mensen naar de gemeente dan er vertrokken. Daarmee is migratie de belangrijkste motor achter de recente groei. Dat is goed zichtbaar in het officiële inwonertal: tussen 2022 en 2025 groeide Guardamar van 16.138 naar 18.564 inwoners, een toename van 2.426 mensen in slechts drie jaar.

De verschillende cijfers kunnen niet simpelweg bij elkaar worden opgeteld om precies het verschil tussen twee jaarlijkse padrónstanden te verklaren. Geboorte- en sterftestatistieken, migratiestatistieken, het jaarlijkse bevolkingscensusproduct en het officiële gemeentelijke bevolkingsregister hebben ieder hun eigen registratiemomenten en methoden. Wel wijzen ze allemaal in dezelfde richting: de natuurlijke bevolkingsontwikkeling is beperkt of negatief, terwijl verhuizingen vanuit andere landen en vanuit andere delen van Spanje voor nieuwe inwoners zorgen. Daarmee past Guardamar in een patroon dat ook elders aan de zuidelijke Costa Blanca zichtbaar is.

Voor Nederlanders en Vlamingen die nadenken over emigreren naar Spanje is juist dat migratiekarakter merkbaar in het dagelijks leven. Nieuwe inwoners komen niet uit één land of één leeftijdsgroep. Naast Spanjaarden uit andere gemeenten en regio's wonen er grote groepen Britten, Oekraïners, Russen en andere Europeanen, terwijl ook Nederlanders en Belgen duidelijk vertegenwoordigd zijn. Guardamar is daardoor geen gemeente waar de buitenlandse bevolking slechts een klein seizoensverschijnsel vormt. Een aanzienlijk aantal buitenlandse inwoners woont er daadwerkelijk en maakt deel uit van de geregistreerde bevolking.

Vergelijking met buurgemeenten

De groei van Guardamar del Segura wordt duidelijker wanneer de cijfers naast die van enkele buurgemeenten worden gelegd. Rojales telde in 2016 17.622 inwoners en kwam in 2025 uit op 17.652. Over die negen jaar is het officiële inwonertal per saldo dus vrijwel gelijk gebleven, al waren er tussentijds aanzienlijke schommelingen. Guardamar groeide in dezelfde periode van 15.386 naar 18.564 inwoners. Daardoor had Guardamar in 2025 meer geregistreerde inwoners dan Rojales, terwijl dat in 2016 nog andersom was.

San Fulgencio laat opnieuw een ander patroon zien. Die gemeente groeide van 7.384 inwoners in 2016 naar 9.769 in 2025, een stijging van ruim 32 procent. Procentueel was de recente groei daar dus nog sterker dan in Guardamar. Guardamar groeide in dezelfde periode met ongeveer 20,7 procent. De cijfers laten zien dat de bevolkingsontwikkeling binnen de Vega Baja niet overal hetzelfde verloopt, ook niet tussen gemeenten die maar enkele kilometers van elkaar liggen en veel gemeenschappelijke kenmerken hebben.

Gemeente 2016 2025 Verandering
Guardamar del Segura 15.386 18.564 +20,7%
Rojales 17.622 17.652 +0,2%
San Fulgencio 7.384 9.769 +32,3%

Zo'n vergelijking moet wel voorzichtig worden geïnterpreteerd. Een stijgend inwonertal zegt op zichzelf niets over de kwaliteit van leven, de woningmarkt of de hoeveelheid beschikbare voorzieningen. Ook de omvang van het grondgebied, het aantal urbanisaties, woningbouw, registratie van buitenlandse inwoners en de leeftijdsopbouw verschillen per gemeente. De cijfers maken vooral zichtbaar dat Guardamar in de afgelopen jaren opnieuw een uitgesproken groeigemeente is geworden. Wie overweegt te wonen in Alicante of specifiek aan de zuidelijke Costa Blanca vindt hier dus een gemeente die demografisch duidelijk in beweging is, met een bevolking die zowel groter als internationaler is geworden.

Bronnen en meetmethode

Voor dit artikel zijn verschillende officiële statistische bronnen naast elkaar gebruikt. Het leidende actuele inwonertal van 18.564 komt uit de officiële gemeentelijke bevolkingsreeks en is ook opgenomen door de Diputación de Alicante en het Registro de Entidades Locales van de Generalitat Valenciana. Voor de ontwikkeling vanaf 1998 is gebruikgemaakt van de jaarlijkse padrónreeks. Oudere historische waarden zijn gecontroleerd aan de hand van volkstellingen, historische bevolkingsregisters, gemeentelijke documenten en aanvullende historische datasets. Voor enkele jaren waarvoor geen afzonderlijke jaarlijkse officiële waarde beschikbaar is, zijn in de bijbehorende grafiek geïnterpoleerde waarden gebruikt. Die zijn daarin bewust anders weergegeven dan rechtstreeks gevonden officiële cijfers.

Voor leeftijd en de verdeling naar Spaanse en buitenlandse nationaliteit is onder meer de officiële gemeentefiche van het Portal Estadístico de la Generalitat Valenciana gebruikt. Voor de meest recente nationaliteiten is het jaarlijkse bevolkingscensusproduct van het Instituto Nacional de Estadística geraadpleegd. De geografische verdeling binnen Guardamar komt uit het Nomenclátor, waarin het INE de bevolking naar afzonderlijke kernen en lagere bevolkingsentiteiten uitsplitst. Omdat deze bronnen niet allemaal exact dezelfde methodiek hanteren, worden cijfers uit verschillende statistische producten op MijnAlicante.nl niet zonder toelichting bij elkaar opgeteld.

Belangrijkste bronnen: Instituto Nacional de Estadística (INE), Diputación de Alicante – bevolkingsontwikkeling, Diputación de Alicante – bevolkingskernen, INE Nomenclátor en Portal Estadístico Generalitat Valenciana – Guardamar del Segura.

Laatste controle van de gegevens: 15 oktober 2026. Bevolkingscijfers kunnen bij nieuwe publicaties van het INE of andere officiële instanties worden aangepast.