Sant Joan d'Alacant in cijfers
Inwoners: 26.834
Peildatum: 1 januari 2025
Ontwikkeling: ruim 251% groei sinds 1975
Buitenlandse inwoners: 3.764 met buitenlandse nationaliteit (14,6%; 1 januari 2024)
Bevolkingsdichtheid: ongeveer 2.784 inwoners per km²
Laatst gecontroleerd: 5 oktober 2026
Sant Joan d'Alacant telt officieel 26.834 inwoners volgens de bevolkingscijfers per 1 januari 2025. Daarmee is het inwonertal meer dan verdrievoudigd sinds de jaren zeventig en bereikte de gemeente het hoogste niveau in de onderzochte reeks. Op deze pagina lees je hoe de bevolking van Sant Joan d'Alacant zich sinds 1975 heeft ontwikkeld, hoe de leeftijdsopbouw eruitziet, hoeveel buitenlandse inwoners er zijn, waar inwoners zijn geboren en welke rol geboorte, sterfte en migratie spelen in de recente bevolkingsgroei.
Ontwikkeling aantal inwoners
Sant Joan d'Alacant is een zelfstandige gemeente in de comarca l'Alacantí en heeft bij het Instituto Nacional de Estadística de gemeentecode 03119. De bevolkingscijfers op deze pagina hebben daarom betrekking op de volledige gemeente Sant Joan d'Alacant en niet op een wijk of afzonderlijke woonkern. Voor de oudste jaren is de statistische reeks minder gelijkmatig dan voor de recente periode. Historische documentatie uit het gemeentearchief vermeldt 7.640 inwoners in 1975 en 9.226 inwoners in 1980. De volkstelling van 1981 kwam vervolgens uit op 9.813 inwoners. In 1991 waren dat er volgens de INE-volkstelling 13.555 en bij de vernieuwing van het gemeentelijke bevolkingsregister in 1996 werden 16.008 inwoners geregistreerd.
De ontwikkeling laat daarmee al vóór de eeuwwisseling een duidelijke groei zien. Tussen 1975 en 1991 kwamen er 5.915 inwoners bij, een stijging van ongeveer 77%. In de jaren negentig zette die ontwikkeling door. In 2000 telde Sant Joan d'Alacant 16.895 inwoners en vijf jaar later waren dat er 19.711. De grens van 20.000 inwoners werd kort daarna gepasseerd. In 2010 stond het officiële inwonertal op 22.138. De sterke groei van eerdere decennia viel samen met de verdere verstedelijking van de omgeving van Alicante en de ontwikkeling van Sant Joan als onderdeel van het dichtbevolkte stedelijke gebied ten noordoosten van de provinciehoofdstad.
| Jaar | Inwoners | Herkomst cijfer |
|---|---|---|
| 1975 | 7.640 | Historische gemeentelijke bron |
| 1980 | 9.226 | Historische gemeentelijke bron |
| 1981 | 9.813 | INE-volkstelling |
| 1991 | 13.555 | INE-volkstelling |
| 1996 | 16.008 | Padrón |
| 2000 | 16.895 | Padrón |
| 2005 | 19.711 | Padrón |
| 2010 | 22.138 | Padrón |
| 2015 | 22.825 | Padrón |
| 2020 | 24.367 | Padrón |
| 2022 | 24.450 | Padrón |
| 2023 | 25.275 | Padrón |
| 2024 | 25.918 | Padrón |
| 2025 | 26.834 | Padrón |
Na 2010 werd de groei duidelijk rustiger. Sant Joan d'Alacant telde 23.026 inwoners in 2013, waarna het aantal in 2014 licht daalde naar 22.804. In 2015 waren er 22.825 inwoners. Ook rond 2020 en 2021 was nauwelijks verandering zichtbaar: van 24.367 inwoners in 2020 naar 24.363 in 2021. Die vrijwel vlakke ontwikkeling vormde echter geen blijvende trend. In 2022 stond de teller op 24.450, in 2023 op 25.275 en in 2024 op 25.918. Per 1 januari 2025 werden 26.834 inwoners geregistreerd. Alleen al tussen 2024 en 2025 kwamen er 916 inwoners bij, een groei van ongeveer 3,5%.
Over de volledige periode is de verandering aanzienlijk. Vergeleken met de 7.640 inwoners uit 1975 heeft Sant Joan d'Alacant er in 2025 19.194 inwoners bij. Dat is een toename van ongeveer 251%. Het inwonertal is daarmee ongeveer 3,5 keer zo groot geworden. Ook de laatste tien jaar laten opnieuw groei zien: tussen 2015 en 2025 kwamen er 4.009 inwoners bij, oftewel ongeveer 17,6%. Vooral sinds 2022 is de toename duidelijk versneld. De officiële reeks steeg in drie jaar tijd met 2.384 inwoners, ongeveer 9,8%.
Bij vergelijking van oudere en nieuwere cijfers is enige voorzichtigheid nodig. De waarden uit 1981 en 1991 zijn volkstellingsgegevens, terwijl de recente reeks uit het gemeentelijke bevolkingsregister komt. Voor sommige tussenliggende historische jaren zijn geen rechtstreeks vergelijkbare jaarlijkse officiële waarden beschikbaar. Daarom worden op deze pagina voor die periode vooral controleerbare meetpunten gebruikt en worden ontbrekende jaren niet als officiële cijfers ingevuld.
Leeftijdsopbouw van de bevolking
De leeftijdsopbouw van Sant Joan d'Alacant laat een gemeente zien die vergrijst, maar die qua leeftijdsstructuur nog iets evenwichtiger is dan de provincie Alicante als geheel. Op basis van recente demografische indicatoren van het Institut Valencià d'Estadística ligt de totale afhankelijkheidsratio rond 50,8%. Deze indicator vergelijkt de bevolking jonger dan 16 jaar en ouder dan 64 jaar met de groep van 16 tot en met 64 jaar. De jeugdafhankelijkheid ligt rond 22,1% en de ouderenafhankelijkheid rond 28,7%. Daarmee wegen oudere leeftijdsgroepen inmiddels duidelijk zwaarder dan de jongste groep.
Uit deze verhoudingen volgt dat ongeveer twee derde van de inwoners tot de leeftijdsgroep van 16 tot en met 64 jaar behoort. Ongeveer 15% is jonger dan 16 jaar en rond 19% is 65 jaar of ouder. Dit zijn berekende, afgeronde verhoudingen op basis van de officiële demografische indicatoren en geen afzonderlijk gepubliceerde aantallen per leeftijdscategorie. De groep van 16 tot en met 64 jaar mag bovendien niet automatisch als beroepsbevolking worden beschouwd. De beroepsbevolking is een economische statistische categorie en houdt ook rekening met de vraag of iemand werkt of actief werk zoekt.
Een bruikbare maat voor de vergrijzing is de verhouding tussen het aantal 65-plussers en het aantal inwoners onder 16 jaar. Voor Sant Joan d'Alacant ligt deze vergrijzingsindex rond 129,6. Dat betekent dat er per 100 jongeren onder 16 jaar ongeveer 130 inwoners van 65 jaar en ouder zijn. Ter vergelijking: voor de provincie Alicante ligt dezelfde indicator rond 146 en voor de Comunitat Valenciana rond 143. Sant Joan d'Alacant is dus duidelijk aan het vergrijzen, maar de verhouding tussen jong en oud is minder scheef dan gemiddeld in de provincie.
Ook binnen de oudere bevolking is de vergrijzing zichtbaar. De zogenoemde longevity-index, die het aantal inwoners ouder dan 74 jaar vergelijkt met alle 65-plussers, ligt rond 50,6%. Ongeveer de helft van de inwoners in de oudere leeftijdscategorie is dus 75 jaar of ouder. Tegelijkertijd ligt de verhouding tussen de leeftijdsgroepen 20 tot en met 29 jaar en 55 tot en met 64 jaar rond 81,8%. Er zijn daarmee minder jonge volwassenen die de komende jaren de oudere groep in de leeftijd van 55 tot en met 64 jaar opvolgen. Dat is een demografisch signaal van verdere veroudering, al kan migratie deze leeftijdsverhouding in de toekomst veranderen.
Volgens het officiële Padrón telde Sant Joan d'Alacant op 1 januari 2025 12.921 mannen en 13.913 vrouwen. Dat komt neer op ongeveer 48,2% mannen en 51,8% vrouwen. Het verschil bedraagt bijna duizend inwoners. Een groter aandeel vrouwen is niet ongebruikelijk in gemeenten met een substantieel aantal oudere inwoners, omdat vrouwen gemiddeld een hogere levensverwachting hebben. Uit de cijfers alleen kan echter niet worden afgeleid dat dit de volledige verklaring voor het verschil in Sant Joan d'Alacant is.
Buitenlandse inwoners en nationaliteiten
Sant Joan d'Alacant heeft een duidelijk internationale bevolking, maar het is belangrijk om twee verschillende begrippen uit elkaar te houden: buitenlandse nationaliteit en geboorte in het buitenland. Iemand die in een ander land is geboren kan inmiddels de Spaanse nationaliteit hebben. Andersom kan iemand met een buitenlandse nationaliteit in Spanje zijn geboren. De percentages voor buitenlandse inwoners en voor inwoners die in het buitenland zijn geboren zijn daarom niet gelijk en mogen niet door elkaar worden gebruikt.
Voor 1 januari 2024 zijn voor Sant Joan d'Alacant 3.764 inwoners met een buitenlandse nationaliteit geregistreerd op een totale bevolking van 25.833 binnen de gebruikte jaarlijkse bevolkingsstatistiek. Dat komt neer op 14,6%. Van deze buitenlandse inwoners waren 1.837 man en 1.927 vrouw. De herkomst naar brede geografische groepen laat een gevarieerde internationale bevolking zien. Inwoners met een nationaliteit uit een land van de Europese Unie en inwoners met een Amerikaanse nationaliteit vormden de grootste groepen.
| Herkomst nationaliteit | Inwoners | Aandeel buitenlanders |
|---|---|---|
| Europese Unie | 1.261 | 33,5% |
| Overig Europa | 473 | 12,6% |
| Afrika | 568 | 15,1% |
| Amerika | 1.241 | 33,0% |
| Azië | 219 | 5,8% |
| Overig en staatloos | 2 | minder dan 0,1% |
Voor afzonderlijke nationaliteiten is de meest recente volledig controleerbare gemeentelijke uitsplitsing in de geraadpleegde openbare bronnen ouder. In de officiële Padróngegevens over 2022 telde Sant Joan d'Alacant onder meer 304 inwoners met de Italiaanse nationaliteit, 235 met de Franse, 209 met de Algerijnse, 209 met de Marokkaanse, 142 met de Roemeense en 130 met de Britse nationaliteit. Deze aantallen laten de internationale samenstelling van de gemeente zien, maar moeten niet als actuele aantallen voor 2025 worden gelezen. Het totale aantal inwoners met een buitenlandse nationaliteit is sindsdien duidelijk veranderd.
Een tweede beeld ontstaat wanneer niet naar nationaliteit maar naar geboorteland wordt gekeken. Het jaarlijkse bevolkingscensusbestand van het INE telt voor 2025 26.772 inwoners van Sant Joan d'Alacant. Daarvan zijn 5.987 inwoners in het buitenland geboren, ongeveer 22,4%. Dat aandeel ligt aanzienlijk hoger dan het percentage inwoners met een buitenlandse nationaliteit in de beschikbare nationaliteitsstatistiek. Een deel van de in het buitenland geboren inwoners heeft dus inmiddels de Spaanse nationaliteit.
Dezelfde bron laat bovendien zien hoe sterk de bevolking door verhuizing is gevormd. Van de 26.772 inwoners in deze statistische reeks waren er 5.797 in Sant Joan d'Alacant zelf geboren, ongeveer 21,7%. Nog eens 8.918 inwoners waren afkomstig uit een andere gemeente in de provincie Alicante. Verder waren 538 inwoners in een andere provincie van de Comunitat Valenciana geboren en 5.532 in een andere Spaanse autonome regio. Daarmee bestaat de bevolking voor een groot deel uit mensen die op enig moment naar Sant Joan d'Alacant zijn verhuisd.
Voor Nederlanders en Belgen is in de meest recente geraadpleegde officiële gemeentelijke uitsplitsingen geen afzonderlijk actueel aantal gevonden dat verantwoord naast het inwonertal van 2025 kan worden geplaatst. Daarom wordt hier bewust geen schatting gegeven. Dat voorkomt dat oudere aantallen of cijfers voor de provincie Alicante ten onrechte worden gepresenteerd alsof ze specifiek voor Sant Joan d'Alacant gelden.
Bevolkingsdichtheid en spreiding
Sant Joan d'Alacant heeft een oppervlakte van ongeveer 9,64 km². Met 26.834 officieel geregistreerde inwoners per 1 januari 2025 komt de bevolkingsdichtheid uit op ongeveer 2.784 inwoners per km². Dat is hoog voor een gemeente in de provincie Alicante en hangt mede samen met het kleine gemeentelijke grondgebied en de ligging binnen het stedelijke gebied rond Alicante. Een groot aantal inwoners woont dus op een relatief beperkte oppervlakte.
De gemiddelde dichtheid betekent niet dat ieder deel van de gemeente even dicht is bebouwd. Het stedelijke centrum en de aangrenzende woongebieden concentreren een belangrijk deel van de bevolking, terwijl andere delen van het grondgebied minder dicht bebouwd zijn. Het officiële gemeentelijke profiel onderscheidt meerdere bevolkingskernen binnen het Nomenclátor. Die administratieve indeling moet niet worden verward met evenveel volledig losstaande dorpen: in de praktijk maakt Sant Joan d'Alacant deel uit van een sterk verstedelijkte zone waarin bebouwing en woongebieden over gemeentegrenzen heen op elkaar aansluiten.
Dat is ook relevant bij het interpreteren van de bevolkingsgroei. Een stijging met honderden inwoners per jaar heeft in een gemeente van nog geen tien vierkante kilometer relatief snel gevolgen voor de bevolkingsdichtheid. In 1996 telde Sant Joan d'Alacant 16.008 inwoners. Met dezelfde gemeentelijke oppervlakte zou dat neerkomen op ongeveer 1.660 inwoners per km². In 2025 ligt de dichtheid rond 2.784 inwoners per km². De sterke bevolkingsgroei sinds de jaren negentig is dus ook terug te zien in een veel intensiever gebruik van het gemeentelijke grondgebied.
Sant Joan d'Alacant zelf heeft geen kustlijn. Het stedelijke karakter wordt vooral bepaald door de ligging tussen Alicante, Mutxamel en El Campello en door de korte afstand tot de provinciehoofdstad en de kust. Voor informatie over ligging, wijken, voorzieningen en de gemeente als geheel kun je ook terecht op de pagina Informatie over Sant Joan d'Alacant.
De bevolkingsdichtheid is een berekening op basis van de geregistreerde bevolking en de gemeentelijke oppervlakte. Zij geeft niet aan hoeveel mensen zich dagelijks daadwerkelijk in Sant Joan d'Alacant bevinden. Mensen die er werken, studeren, zorg ontvangen of tijdelijk verblijven tellen niet automatisch mee als inwoner. Omgekeerd kan iemand die officieel in de gemeente staat ingeschreven een deel van het jaar elders verblijven. Het inwonertal blijft daarom een administratieve maat voor de geregistreerde bevolking en geen telling van alle aanwezige personen op een willekeurige dag.
Geboorte, sterfte en migratie
De recente bevolkingsgroei van Sant Joan d'Alacant kan niet worden verklaard door geboorteoverschotten alleen. Voor 2024 worden 208 geboorten en 200 sterfgevallen geregistreerd. Het natuurlijke saldo, het aantal geboorten minus het aantal sterfgevallen, was daarmee slechts ongeveer plus 8. Dat is vrijwel in evenwicht. Tegelijkertijd was het migratiesaldo veel groter: de gemeentelijke gegevens op basis van de migratiestatistiek van het INE komen voor 2024 uit op ongeveer 937 meer vestigingen dan vertrekken.
Die verhouding is belangrijk om de recente groei te begrijpen. Het officiële Padrón steeg van 25.918 inwoners op 1 januari 2024 naar 26.834 op 1 januari 2025, een verschil van 916 inwoners. De jaarlijkse bevolkingscensus, een andere statistische operatie van het INE, groeide in dezelfde periode van 25.833 naar 26.772 inwoners, een stijging van 939. Het positieve migratiesaldo is daarmee veel groter dan het natuurlijke saldo. De recente bevolkingsaanwas hangt dus vooral samen met mensen die zich in Sant Joan d'Alacant vestigen.
De verschillende cijfers moeten niet exact bij elkaar worden opgeteld alsof ze uit één administratief register komen. Geboorten en sterfgevallen worden geregistreerd via het Movimiento Natural de la Población, migratie via de Estadística de Migraciones y Cambios de Residencia en het officiële inwonertal via de herziening van het Padrón. De methoden, correcties en referentiemomenten verschillen. Daardoor hoeft de som van natuurlijk saldo en migratiesaldo niet exact gelijk te zijn aan de verandering tussen twee bevolkingscijfers.
De geboorteplaats van de inwoners bevestigt wel het algemene beeld van een gemeente die sterk door verhuizing is gegroeid. In de jaarlijkse bevolkingstelling van 2025 is maar ongeveer 21,7% van de inwoners in Sant Joan d'Alacant zelf geboren. Ongeveer een derde is geboren in een andere gemeente van de provincie Alicante en ruim een vijfde in het buitenland. Daarnaast woont een aanzienlijke groep inwoners in Sant Joan d'Alacant die in een andere Spaanse autonome regio is geboren. De huidige bevolking is daardoor het resultaat van zowel regionale verhuizing binnen Spanje als internationale migratie.
Dat patroon helpt ook de bevolkingsontwikkeling sinds 1975 in perspectief te plaatsen. Een gemeente die in vijftig jaar groeit van 7.640 naar 26.834 inwoners kan zo'n ontwikkeling niet uitsluitend door natuurlijke groei bereiken. De cijfers over geboorteplaats en de recente migratiestatistiek laten zien dat instroom van buiten de gemeente een belangrijk onderdeel van de demografische ontwikkeling is. Hoe groot de afzonderlijke bijdrage van binnenlandse en internationale migratie over de volledige periode sinds 1975 was, kan op basis van de beschikbare jaarlijkse gegevens echter niet nauwkeurig worden berekend.
Vergelijking met andere gemeenten
In inwonertal behoort Sant Joan d'Alacant tot de middelgrote gemeenten van de provincie Alicante. Binnen de directe omgeving is de gemeente kleiner dan Sant Vicent del Raspeig en qua inwonertal vergelijkbaar met Mutxamel. Volgens de officiële Padróncijfers voor 2025 telt Mutxamel 28.621 inwoners, tegenover 26.834 in Sant Joan d'Alacant. Sant Vicent del Raspeig is met 60.247 inwoners aanzienlijk groter. Het opvallende verschil zit vooral in de beperkte oppervlakte van Sant Joan d'Alacant, waardoor de bevolkingsdichtheid er relatief hoog is.
Ook de internationale samenstelling verschilt binnen l'Alacantí. Om deze vergelijking zuiver te houden, kunnen cijfers uit dezelfde statistische periode worden gebruikt. Op 1 januari 2024 had 14,6% van de bevolking van Sant Joan d'Alacant een buitenlandse nationaliteit. Dat aandeel lag hoger dan in Mutxamel en Sant Vicent del Raspeig, maar lager dan in El Campello en de gemeente Alicante.
| Gemeente | Inwoners 2024 | Buitenlandse nationaliteit |
|---|---|---|
| Sant Joan d'Alacant | 25.833 | 14,6% |
| Mutxamel | 27.817 | 12,3% |
| El Campello | 30.759 | 21,3% |
| Sant Vicent del Raspeig | 60.415 | 8,6% |
| Alicante | 358.608 | 19,4% |
Deze vergelijking maakt duidelijk dat Sant Joan d'Alacant wel een internationale bevolking heeft, maar niet hetzelfde profiel als sommige kustgemeenten waar het aandeel inwoners met een buitenlandse nationaliteit veel hoger kan liggen. Tegelijkertijd is het internationale aandeel groter dan in Sant Vicent del Raspeig en iets groter dan in Mutxamel. De gemeente neemt binnen het stedelijke gebied rond Alicante daarmee een tussenpositie in.
Ook qua leeftijd valt Sant Joan d'Alacant niet eenvoudig in het beeld van een sterk vergrijsde kustgemeente. De vergrijzingsindex ligt rond 129,6, tegenover ongeveer 146 voor de provincie Alicante en ongeveer 143 voor de Comunitat Valenciana. Er zijn in Sant Joan d'Alacant dus wel meer 65-plussers dan jongeren onder 16 jaar, maar het verschil is kleiner dan gemiddeld in de provincie. De combinatie van bevolkingsgroei, migratie en een nog relatief brede groep inwoners van 16 tot en met 64 jaar zorgt voor een evenwichtiger leeftijdsprofiel dan alleen het groeiende aantal ouderen zou doen vermoeden.
Bronnen en meetmethode
Voor deze pagina zijn verschillende officiële statistische reeksen gecombineerd, omdat één enkele bron niet alle demografische onderwerpen en alle jaren vanaf 1975 op dezelfde manier dekt. Het meest recente officiële inwonertal van 26.834 is gebaseerd op de herziening van het gemeentelijke Padrón met peildatum 1 januari 2025. Deze cijfers worden door het Instituto Nacional de Estadística vastgesteld en zijn ook terug te vinden via de bevolkingsgegevens van de Diputación de Alicante.
Voor de historische ontwikkeling zijn onder meer oudere gemeentelijke bronnen, de volkstellingen van het INE en de latere Padrónreeks gebruikt. De cijfers van 1981 en 1991 behoren tot de volkstellingen en hebben daardoor een andere statistische achtergrond dan de jaarlijkse Padróncijfers. Vanaf eind jaren negentig is een veel beter vergelijkbare jaarlijkse gemeentelijke reeks beschikbaar. Meer historische volkstellingsgegevens zijn te raadplegen via het INE-overzicht voor Sant Joan d'Alacant.
Voor geboorteplaats en een aantal actuele bevolkingskenmerken is gebruikgemaakt van het Censo Anual de Población. Deze statistiek geeft voor 2025 26.772 inwoners, terwijl het officiële Padrón 26.834 inwoners vermeldt. Dat verschil van 62 personen is geen fout in het artikel, maar het gevolg van twee verschillende statistische operaties. Daarom wordt voor het officiële inwonertal bovenaan deze pagina het Padrón gebruikt en worden gegevens over geboorteplaats gekoppeld aan het totaal van de jaarlijkse bevolkingstelling waarop die uitsplitsing is gebaseerd. De jaarlijkse bevolkingscensus van het INE bevat de bijbehorende thematische tabellen.
De gegevens over geboorte en sterfte komen uit het Movimiento Natural de la Población. Voor migratie is de Estadística de Migraciones y Cambios de Residencia gebruikt. De leeftijdsindicatoren zijn gebaseerd op gegevens van het Portal Estadístico van de Generalitat Valenciana. Voor de vergelijking van buitenlandse nationaliteiten in 2024 is daarnaast een statistisch rapport gebruikt dat de gemeentelijke INE-cijfers per 1 januari 2024 bundelt.
Een geregistreerde inwoner is iemand die volgens de gebruikte bevolkingsstatistiek als inwoner van de gemeente staat geregistreerd. Dat is niet hetzelfde als iedereen die zich op een bepaald moment in Sant Joan d'Alacant bevindt. Dagelijkse bezoekers, mensen die er werken of studeren en tijdelijke verblijvers worden niet automatisch als inwoner meegeteld. Andersom kan een geregistreerde inwoner gedurende een deel van het jaar buiten de gemeente verblijven. Voor vergelijkingen tussen jaren is het daarom belangrijk steeds dezelfde statistische definitie en zo veel mogelijk dezelfde peildatum te gebruiken.
Dit artikel is voor het laatst bijgewerkt op 5 oktober 2026.